Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod 

Nezaměstnanost roste stejně rychle, jak zadluženost mnoha států, státy řeší podpory velkých peněz a drobní na to stále více doplácejí. Politické pohyby v severní a střední Africe, stejně jak v jižní Americe, následovala řada nepokojů od Anglie počínaje, jak jsme snad odjakživa zvyklí, našinec se ne vždy dozví pravdu a nepokoje následují dluhovou krizi a přerůstají do celosvětového měřítka. Nad budoucností světa se začíná vznášet stále větší otazník, vice viz:


 

Česká scéna

Komunisté znovu tvoří "nový svět", plánují socialismus 21. století  KSČM plánuje znovu vybudovat „nový svět“. V rámci debaty před sjezdem, který se uskuteční příští rok v květnu, komunisté sní o vybudování socialismu v 21. století. Plány, jak má taková socialistická společnost vypadat, obsahuje předsjezdový dokument Materiály pro diskusi z letošního září. Za předstupeň socialismu považuje KSČM sociální stát.


Socialismus nemusí být vzdálenou vizí, píše se v dokumentu KSČM  Myšlenka na vybudování socialismu v 21. století se objevuje v předsjezdovém dokumentu KSČM, informuje deník Právo. V jedné jeho části se píše o vytvoření nového světa i o tom, že do řad kritiků stávajícího systému přivádí stále více lidí trpká zkušenost s obnoveným kapitalismem v ČR i neschopnost vlády pravice a kapitálu.

 

Světová scéna

Demonstranti proti kapitalismu se utábořili v Londýně, Frankfurtu a Amsterdamu   Na neděli odpoledne je plánována další demonstrace u symbolu Berlína, Braniborské brány. Max Bank z hnutí proti globalizaci Attac tvrdí, že jde pouze o začátek. Demonstrace jsou podle něj "jasným signálem, že lidé chtějí více demokracie".

Attac oznámil, že sobotních protestů po celém Německu se zúčastnilo 40 tisíc lidí. "Moc bank musí být zlomena. Lidé si už nechtějí nechat diktovat od trhů a politici si to musí uvědomit. Viděli jsme začátek hnutí. To neznamená, že neuvidíme víc v příštích týdnech," dodal Bank.

V sobotu demonstrovali proti kapitalismu, sociální nerovnosti a chamtivosti finančníků lidé v 951 městech v 82 zemích po celém světě. Nepokoje provázely protesty také v New Yorku, kde bylo zatčeno na 88 lidí, a Chicagu, kde policie zadržela 175 lidí.

 

ObrázekLidé po celém světě demonstrují proti chamtivým vládám!   Už od sobotního časného rána se scházejí lidé v desítkách měst po celém světě na demonstrace, při nichž chtějí protestovat proti nemravnému chování velkých finančních korporací a vládním škrtům. Pořadatelé akce Jednotně za změnu světa (United for Globalchange) uvedli, že se k protestům přidají lidé v 951 městech. Protest se koná i v Praze.

 

Obrázek

 

 

Závěr

Tak se nám pomalu zvedá celosvětová vlna nespokojenosti mladých a nezaměstnaných, otázkou zůstává jak dlouho na ni mocní budou neslyšet.

Nadpis sice hlásá "Socialismus 21. století", kde si lidé bývalého východního bloku často představují něco zcela jiného, než lidé bývalého západního bloku. Jak je z hlasu lidu patrné, demokracie již neplní svou funkci a lidé stále více volají po jejím obnovení, lépe řečeno, již nechtějí, aby neplatila jen pro vyvolené.

 

 

Diskuse

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz