Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Úvod

Vše se stále více točí kolem paralelního zpracování informací. Rychlost jednotlivých výpočtů se dostává stále více do slepé uličky a nelze do nekonečna navyšovat rychlost, jediným pokračováním v růstu výkonu je zpracovávání více informací současně.

Prvním významným krokem v paralelizaci výpočtů byla architektura AMD K8 (ClawHammer), která se výrazně odklonila od směru navyšování taktu, kterým šla architektura Intel Prescott (Northwood). Procesory AMD s taktem 2,0GHz tak byly výkonově srovnatelné s procesory Intelu na taktu 3,2GHz.

 

Budoucnost mikroarchitektur

8. až 12. listopadu minulého roku se konalo světové sympozium o mikroarchitekturách "Micro41", kde byla poodhalena možná budoucnost vývoje jednotlivých mikroarchitektur.

Diskuse se samozřejmě soustředily kolem SIMD (Single Instruction, Multiple Data) a MIMD (Multiple Instruction, Multiple Data).

.

 

 

Intel Larrabee

U grafického procesoru Larrabee, obdobně jak u Cell Broadband Engine (Cell BE), se Intel snaží postavit GPU z mnoha CPU, kde každé jádro dokáže zpracovávat zcela samostatné vlákno.  

.

 

Programovatelné GPU 

Této problematice se více věnuje společnost Nvidia 

.

 

 

Paralelní hardware

Jde o problematiku, které se více věnuje společnost AMD a pojetí je poněkud odlišné od Itel Larrabee, konečné řešení by mělo nést název AMD Bulldozer. 

.

 

 

Instrukční sady AMD SSE5 spolu s Intel AVX

Jistou dobu se zdálo, že nebude nalezena společná řeč a vzniknou odlišné instrukční sady, ale čas pokročil a vše je jinak.

AMD přizvalo k tvorbě SSE5 i Intel, ten však odmítl spoupráci a AMD vydylo první instrukce této sady. Po čase přišel Intel s převratným a "neslučitelným" řešením v podobě AVX.

Dnes je situace taková, že SSE5 a AVX mají mnoho společného, stávají se vzajemně kompatibilní a obě společnosti AMD i Intel pracují na podpoře obou instrukčních sad.

.

.

 

 

 Závěr

Stále více dochází ke střetu různých směrů vývoje mikroarchitektur, která cesta je ta správná, ukáže až čas a její prosazení se na trhu.

 

Zdroj: PC WatchPC Watch

Diskuze

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz