Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Právě takto by se dal nazvat článek, ve kterém se dnes podíváme na právě představenou nejnovější grafickou kartu od společnosti Nvidia. Grafický čip GF100 si získal velmi mnoho příznivců a bylo a je mu předpovídáno mnoho úspěchů.

  
 
  

Fakta a nic než fakta

Osobně jsem byl od prvopočátku k postoji Nvidie skeptický. Nejdříve bylo ohlášeno Nvidia GTX 300 Series, 40nm výrobní proces, který měla Nvidia spustit bez jakékoliv připravenosti a předchozích zkušeností z vyšších výrobních rozměrů již na konci roku 2008.

 

Uplynul více než rok a  architektura se stávala postupně realističtější s mnoha novými prvky Nvidia GF100, první čtyřclusterový GPU. Nadšenci počítali, jakým výrazným náskokem nová architektura deklasuje konkurenci a jak se ceny grafických karet budou řítit dolů.

Nikdo nechtěl slyšet o problémech s počtem tranzistorů, velikosti čipu, výtěžnosti, ale ani o nedostatečném počtu stream procesorů od kterých se odvíjí výpočetní výkon. To vše se dalo nalézt v článcích Fermi GF100 má problémy, Nvidia ztrácí, co bude dál?, Konec Nvidia GF100GF100 táhne Nvidii ke dnu.

  
  
  

Euforie, sláva a zklamání

AMD RV870 disponuje výpočetním výkonem 2,72TFlop/s, kdežto Nvidia GF100 "ubohým" 1,345TFlop/s, tedy méně než polovinou. V testech to však vypadá mnohem lépe a GF100 velmi dobře RV870 kontruje.

Vyvstává otázka, je architektura Nvidie tak pokroková, aby mnohem lépe dokázala využít výpočetní výkon, nebo je architektura AMD tak špatná, že zbytečně výpočetním výkonem plýtvá?

  
 
  

Ani jedno ani druhé však není pravda, společnost Nvidia použila vlastní model Tessellatoru, ale má i vlastní kriteria zpracování obrazu, obé se od kriterii AMD výrazně liší. Kvalitu jednotlivých obrazů můžete posoudit sami.

  

Závěr

Mohl bych napsat, že Nvidia ve výpočtech podvádí, ale zůstaňme jenom u hodnocení, že Nvidia má jiné měřítka, než AMD. Nelze tak srovnávat jakoukoliv hru při stejném nastavení obou konkurenčních karet, když se každá  dopracuje zcela záměrně jiného výsledku. Jediným srovnatelným měřítkem zůstává jen cena a hrubá výpočetní síla.

 

 

 

  

Zdroj: ComputerBase

  

Diskuse