Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Mnoho se toho kolem kytarových zesilovačů nenapsalo. Jde o celkem ožehavé téma, kde mnozí preferují elektronkové zesilovače, ale aby se někdo blíže zajímal o stavbu zesilovače přímo pro kytarové či podobné účely se moc neděje.

Podstatná část zesilovačů se staví jako samostatné celky, ke kterým je nutno vybrat vhodnou reproduktorovou soustavu. Jde o řešení většinou nevhodné neboť kytarista se krom své kytary musí starat o další dvě zavazadla. Právě z tohoto důvodu vzniky a vznikají různé kytarové komba.

Zesilovač je umístěn přímo v reproduktorové soustavě, často je doplněn i řadou efektů. V současné době jsem však neřešil žádný z efektů, ale velmi slušný zesilovač, doplněný o korekce a předzesilovač s nastavitelnou citlivostí.

Po zamontování do reproduktorové soustavy vznikne levné a dostatečně kvalitní řešení pro jakýkoliv hudební nástroj či mikrofon. Takto vytvořená aktivní reproduktorová soustava se dá použít k mnoha účelům v neposlední řadě jako aktivní reproduktorová soustava k PC a pod.

 

Zesilovač

Jako výkonový zesilovač jsem použil dobře osvědčenou konstrukci HQQF-55-5XX, která vychází z QQF-55-5XX a QQF-55-5X. Na vstupu je diferenciální dvojce podepřená proudovým zdrojem, následuje rozkmitový stupeň, který budí jeden až osm párů HEXFET Power MOSFETů.

Takto lze získat dostatečný výkon 100W až 1000W. Koncový stupeň jsem chytře zapojil jako mnoho let osvědčený Baxandalův korektor, dle zájmu je možno realizovat se zdvihem ±15dB či se zdvihem ±20dB, případně i více.

 

Předzesilovač

Předzesilovač je obdobou koncového stupně, bez výkonových tranzistorů s nastavitelným zesílením. Pro různé hudební nástroje jsem volil plynulou regulaci vstupní citlivosti, což umožní jednoduché připojení většiny nástrojů a jiných zdrojů signálu, jako PC, domácí kino a pod.

Výstup předzesilovače je opatřen obvodem pro připojení analogového či jiného indikátoru vybuzení, který umožní přesné nastavení vstupní citlivosti a optimálního využití koncového stupně.

 

Napájení

Napájení je řešeno třemi napájecími okruhy. Předzesilovač a precizní nastavení pracovního bodu koncového stupně pomocí P-I regulátoru má svůj samostatný zdroj.

Výkonová část koncového stupně je připojena přímo na usměrňovací můstek za hlavním transformátorem. Potřebný počet filtračních a blokovacích kondenzátorů je vhodně rozmístěn na desce plošného spoje, čímž odpadají veškeré případné komplikace s nesprávně připojeným napájením a zeměmi.

Jako třetí samostatná část jsou dva pomocné zdroje, které slouží pro nadzvednutí napájecího napětí vstupní diferenciální dvojice a budiče koncových tranzistorů. Dostatečná napěťová rezerva pro budič koncových tranzistorů je velmi důležitá pro dosažení vysoké účinnosti koncového stupně a optimálního využití koncových tranzistorů.

 

50W ÷ 250W, 2 páry HEXFET Power MOSFETů 

 

 

100W ÷ 500W, 4 páry HEXFET Power MOSFETů 

 

 

200W ÷ 800W, 6 párů HEXFET Power MOSFETů 

 

 

300W ÷ 1000W, 8 párů HEXFET Power MOSFETů 

 

   

Výkony

Zesilovač a jeho plošný spoj je tvořen pro více variant výstupního výkonu. Hodnoty některých prvků jsou závislé na potřebě konkrétního výkonu a použité impedanci reproduktorů. Za tímto účelem je několik rozpisek hodnot součástek.

Pro náročné je připraven modul měkkého startu, který krom termistoru disponuje možností odpojení napájení a rychlého vybití filtračních kondenzátorů. Pro předřazení tohoto modulu je na desce plošného spoje připraveno řízení přes optočlen.

Výkonové tranzistory jsou chráněny proti zkratovému proudu. P-I regulátor zajišťující precizní nastavení koncového stupně hlídá stejnoměrnou složku na výstupu. Zpráva o přítomnosti ss složky se objeví za optočlenem.

 

Závěr

Jde o první dokonale propracované, jednodeskové řešení kytarového zesilovače, zesilovače který je předurčen pro osazení do reproduktorové soustavy, zesilovače který vytvoří velmi slušnou aktivní reproduktorovou soustavu pro velmi široké použití.

Zesilovač je doplněn řadou obvodů, ale nemusí byt nutně všechny osazeny. Doporučené uspořádání reproduktorových soustav je velmi široké, od krychle až po vysoké sloupy, dle účelu použití a potřeby uživatele.

 

 

Diskuse