Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Úvod

Když jsem začal poprvé psát na téma Tranzistorový zvuk, byl jsem mnoha lidmi zatracován a můj názor považován za něco scestného. Byly však výjimky, které dobře věděly o čem je řeč, ale ty nebyly z řad Českých, "věhlasných" konstruktérů a výrobců zesilovačů. Samotní konstruktéři většinou ani netušili, že frekvenční rozsah nekončí pod 20kHz , ale sahá mnohem výše, jak jsem popsal v článku SACD, blíže vinylu?

 

Čas běžel a nezbylo než se k problematice 70. let vrátit, nalézt samotnou podstatu a příčinu spojenou se jménem Tranzistorového zvuku. Následně jsem celou podstatu popsal v článku Dynamická saturace, příčina tranzistorového zvuku!

  

Vývoj nové topologie

Pochopením samotné podstaty Dynamické saturace se otevřela cesta k návrhu zcela nové topologie, která není ani tak převratná, co se týče obvodového zapojení, jak zcela odlišná v nastavení pracovních bodů.

 

Bylo nutno maximálně zkrátit signálovou cestu, což jsem provedl již v 70. letech u QQF-55 KS 500W, ale to stále nestačilo, bylo nutno zvýšit zesílení a dále rozšířit šířku pásma.

 

Výsledkem takového řešení se stal vynikající linkový zesilovač či budič koncových tranzistorů, který jsem uvedl pod názvem  HQQF-55-502D. Srovnání vlastností s jinou topologii, jsem provedl v článku HQQF-55-502D vs. SPV 250, Federmann vs. Sinclair

.

 

  

Měření vlastností

Hlavní důraz je kladen na minimální fázové natočení signálu v celém přenášeném pásmu. Jde zdánlivě o velmi jednoduchý parametr, který se dá měřit na každém osciloskopu, dokáže však říci o zesilovači téměř vše. Fázové natočení na dolním konci napovídá o dolním kmitočtu a vazebních kapacitách.

 

Mnohem důležitější je fázový posun na horním konci pásma, který vypovídá o rychlosti zesilovače a má přímou souvislost s Udif, které způsobuje Dynamickou saturaci.

.

 

  

Nová řada výkonových zesilovačů HQQF-55-XXXx

Od vývoje vynikajícího HQQF-55-502D byl jen krůček ke konstrukci nových výkonových zesilovačů, ale nikdy jsem nebyl příznivcem výkonových zesilovačů s unipolárními tranzistory. Poznání se však neustále mění, stejně jak součástková základna, pro daný účel se unipolární tranzistory jeví dnes jako nejlepší.

 .

 

 

V krátké době připravím celou řadu koncových zesilovačů s podobnými vlastnostmi jak jsou uvedeny na obrázcích. Výkony zesilovačů, bez použití můstkového zapojení budou od cca 100Wattů až do řádu 2kWattů. Pro opravdové nadšence je možno realizovat můstkové zapojení s více jak čtyřnásobným výkonem!

 

Jako třešnička na dortu je účinnost těchto zesilovačů, která je výrazně vyšší jak u bipolárních tranzistorů! Do konce tohoto roku připravím dle zájmu potřebné plošné spoje i stavebnice těchto zesilovačů. Zájemci se již nyní můžou ozvat ne můj e-mail.

 

   

Podívejte se na články se stejnou tématikou.