Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Úvod

Elektronkové zesilovače mají stále pro mnohé své kouzlo, proto se bude Hi-Fi Svět i o toto téma více zajímat. Postupně bude zveřejněna série historických elektronkových zesilovačů.

 

  

W-3M

Elektronková zesilovač W-3M prodávala společnost Haeth company benton harbor michigan jako rozloženou sadu a slavila s prodejem na tehdejší dobu nemalé úspěchy. Přiložené schéma a seznam součástek může mnohým, nejenom mladým více napovědět o samotných počátcích éry Hi-fi.

 

 

 

 

Závěr

Obzvláště stojí za povšimnutí frekvenční rozsah zesilovače W-3M. Zesilovač je koncepčně z první poloviny minulého století a jeho stáří je přes 60let. Zesilovač W-3M typu Williamson vznikal ještě dříve, než někoho napadlo pojmenovat zesilovač přívlastkem High Fidelity. Deklarovaná šířka pásma pro pokles o 1dB je od 10Hz do více jak 100kHz. 

V samotných počátcích elektronkových zesilovačů nikdo neřešil šířku pásma, zda do 15 či 20kHz, zjevně konstruktéři poznali rozdíl ve zvuku, pokud zesilovač chodil výrazně výše. V té době byla naprosto nemyslitelná diskuze na téma Vnímáme infra a ultra zvuk? Šířce pásma nad 100kHz moc nevadily ani výstupní transformátory, prostě tehdejší konstruktéři na rozdí od dnešních tranzistorových si uměli poradit.

Taktéž stojí za povšimnutí, že je zesilovač W-3M uváděn spíše jako 5W, o maximálním výkonu výrobce nemluví. Ze stejného zapojení od Williamsona se můžeme dozvědět, že zesilovač limituje daleko za 20W. Pojetí výkonů konstruktérů před 60lety a dnes bylo diametrálně odlišné, tehdejší konstruktéři dbali značné rezervy ve výkonu, což se o dnešních tranzistorových, jak se můžeme přesvědčit v článcích Kouzelné Watty a Dynamika a VIP a AudioWeb říci nedá.

 

 

Diskuse