Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 2 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
  

Úvod

Nejenom při práci s elektronkami se často setkávám s nutností použití dobře filtrovaného či stabilizovaného napětí v řádu stovek voltů, pro tyto účely býval v minulosti vhodný elektronkový stabilizovaný zdroj Tesla BS275, ale časy jeho slávy již dávno pominuly, proto bylo nutno navrhnout zdroj podobných rozsahů a dle možnosti lepších kvalit.

 

 

 

Popis zapojení

Zapojení je voleno zcela netradiční, celá regulace se odehrává poblíž kladného výstupního napětí, čímž byly odstraněny všechny potíže plynoucí z nutností převádění regulační odchylky, vytvořené poblíž nulové úrovně a nutnosti regulovat vysoké výstupní napětí, kde se běžně pro tyto účely používá tranzistor namáhaný celým výstupním napětím.

 

Velké výstupní napětí a nezanedbatelné kapacity tranzistorů jsou vždy zdrojem mnoha omezení a zbytečných potíží, proto byl tento tranzistor zcela vypuštěn a celá regulace navržena tak, aby výkonový tranzistor mohl být řízen přímo výstupem OZ.

 

Regulační obvod má vlastní stabilizované napájecí napětí, čímž se potlačí jakýkoliv vliv a závislost na napájecím či výstupním napětí.

 

Rozsah regulace výstupního napětí je téměř od 0V až do blízkosti napájecího napětí. Plošný spoj lze osadit pro různá napětí a to až do cca 800V výstupního napětí, kde je omezení dáno pouze použitým tranzistorem T1 a povoleným napětím filtračních kondenzátorů C1 ÷ C5.

  

 

Regulace napětí

Regulace výstupního napětí je zajištěna dvěma Aripoty či jinými potenciometry, případně jen odporovými trimry. Jeden regulační prvek slouží pro nastavení výstupního napětí v celém zvoleném rozsahu, například 0-50V, nebo také až 0-800V. Druhy regulační prvek slouží pro jemné nastavení výstupního napětí a to v rozsahu, například ±5V. Opět je možno i tento rozsah vhodným osazením plošného spoje volit, výhodou je, že jemná regulace výstupního napětí je zcela nezávislá na nastavení regulace hrubé.

 

Regulace proudu

Zapojení umožňuje i regulaci omezení výstupního proudu a to od řádu 0mA až do hodnot, které jsou dány povolenou výkonovou ztrátou na tranzistoru T1 a jeho chlazení.

 

 

 

 

 

 

Diskuse

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz