Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Po několikaletých bojích a neustálém tvrzení konkurence, že se tyto hodnoty se sobě musí rovnat či blížit a neustálém popíráni jakékoliv dynamiky akustického signálu: 

Když se za žádnou cenu nechtěl věřit mému výkladu, se konečně podařilo přinutit, či přimět velkého Guru z protějšího tábora, aby provedl měření a doložil jejich výsledky. Zřejmě konkurenci tímto provedl medvědí službu, nepomáhá ani jeho opakované poopravování a vysvětlování toho co vlastně naměřil, aby výsledek vyzněl jakkoliv jinak.

.

 

 

Fakta

Světe div se, zesilovač IMPACT-600, u kterého výrobce udává Pmax=256W dopadl při měření tak, že jej lze trvale provozovat při efektivním výkonu pod 25W, tedy na cca 10% výkonu Pmax. Výsledky byly zveřejněny na SvetElektro v textu Minimum detektor.

.

  

 

Další fakta 

Dalo by se říci, že jde o špatný zesilovač, kdyby velký Guru nezveřejnil i poměr jednotlivých nahrávek. Výsledky přímo korespondují s mými články, které jsou několik let rádoby „superodborníky“ neustále a bezhlavě vyvraceny, navíc se jedná o zesilovače určené pro profesionální ozvučování, kde nepomáhá ani záměrné nadávání na Čínské výrobky.

  .

 

  

Závěr

Ač Guru sám napsal, že poměr špičkového a efektivního, někdo píše středního výkonu je 10:1, stále je dost těch, kteří to nepochopili a budou opakovaně tvrdit, že každý zesilovač musí být stavěn na trvalý efektivní, či střední výkon který je roven výkonu maximálnímu.

Nepochopí to stejně, jak nechápou, že nejhorší nahrávky, na kterých se právě tyto měření prováděly, mají tento poměr roven 10dB u těch lepších o kterých se často baví Hi-Fi-sti, nebo dokonce studiové nahravky mají tento poměr mnohem větší a to až 60dB, tedy 1 000 000:1!

Těch 10dB a více, není dáno potřebami zesilovače, ale vlastnostmi akustického signálu. Pro tento případ to byly nic-moc digitální nahrávky vybraných hudebních skupin. Pokud se budeme bavit o celkové dynamice, ta je poměrem nejsilnějšího a nejslabšího možného signálu.

Pro zesilovač IMPACT-600 by celková dynamika, tedy poměr maximální úrovně k úrovni šumu či nejslabší možné úrovni vyjádřen v dB, byla ne 5dB, ale větší jak 80dB! Provozovat lze takový zesilovač při běžné reprodukci do efektivního či středního výkonu nepřesahujícího cca 10% výkonu špičkového, maximálního!

 

Diskuse


Pod čarou 

 

 

 

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz