Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 

Úvod

Neustále se ozývá množství nevěřících, kteří mají pochybnosti o zapojeních z produkce HQQF. Možná nejde tak ani o nevěřící jak o konkurenci, která udělá vše aby stav znevážila a vysvětlila po svém.

Zanechme však konkurenčních vztahů a podívejme se na velmi elegantní a kompaktní řešení zesilovače, za povšimnutí stojí hlavně zdrojová část, neboť byl použit transformátor o výkonu méně než 200VA aby velmi spolehlivě krmil zesilovač o výkonu větším jak 2 x 200W.

 
  

Výkonový zesilovač

Jako výkonový zesilovač byl použit vysoce odolný a spolehlivý modul HQQF-55-503W-4-2. Na schématu můžete poprvé vidět všechny hodnoty součástek.

Jen připomenu že zenerovy diody 5V6, výkonové HEXFET Power MOSFETy a odpory označené "*" jsou pečlivě vybírány a vyměřovány, jejich hodnoty se mohou výrazně lišit .

Napájecí napětí za výkonovým transformátorem je 2x33V, napětí na kolektorech výkonových tranzistorů je ±44V. Maximální rozkmit napětí na 4Ω reproduktorech je ±42V, což odpovídá výkonu 200W.

Modul byl testován na výdrž a odolnost s jiným zdrojem při napájecím napětí na kolektorech výkonových tranzistorů ±78V a maximálním rozkmitu na 4Ω zátěži ±75V, při sinusovém průběhu se jednalo o výstupní výkon 700W a při obdélníkovém průběhu dokonce 1400W

K vynikajícím vlastnostem zesilovače přispívá celková zpětná vazba, bez použití vazeb lokálních.

Nezanedbatelný podíl na vynikajících vlastnostech a hlavně účinnosti má jednoduše řešen rozkmitový stupeň, který je zároveň stupněm budícím a hlavně jeho zvýšené napájecí napětí, což umožňuje otevírání výkonových až do úbytku pod 1V.

Další významný přínos na vynikajících vlastnostech a stabilitě zesilovače má uspořádáni filtračních kondenzátorů. Zesilovače s označením QQF či novější verze s označením HQQF se vyznačují velmi širokým přenášeným pásmem a mnozí nedokázali dostatečně vyřešit prostorové uspořádání a tím docházelo k nežádoucím vazbám mezi zdrojem, zesilovačem, vstupem  a zátěží. Použití filtračních kondenzátorů na každém kolektoru výkonového HEXFET Power MOSFETu zcela odbouralo nebezpečí, že konstruktér prostorové uspořádáno zdroje a zesilovače nezvládne a bude po internetu psát, že mu zesilovače hoří.

 

 

 

Předzesilovač

Jako předzesilovač je použit Korekční zesilovač „zapojení Federmann“, který má vynikající vlastnosti, disponuje dostatečným zdvihem na koncích akustického pásma, má velmi vysokou přebuditelnost a velmi nízký šum.

Díky řešení korekčního zesilovače na bázi diskrétních součástek nemá v integrované podobě vůbec žádnou konkurenci.

 

 

 

Mechanická konstrukce

  • Mechanická konstrukce silně připomíná Al monoblok, jehož rozměry jsou 305mm x 200mm x 70mm a váha těsně přes 6kg.
  • Povrch zesilovače je stále před dokončovacími pracemi, chybí udělat černý elox a popisy.
  • Konstrukce je velmi jednoduchá, základní deska má sílu 10mm, je na ní osazen modul zesilovače, všechny závity pro šrouby jsou slepé, transformátor a můstek je uchycen šrouby průchozími.
  • 20mm bočnice jsou šroubovány dvěma imbus šrouby M6x50 do základní desky, v případě potřeby lze dále bočnice rozšířit o mohutný chladič.
  • 5mm přední a zadní panel je osazen na čtyřech trnech Ø3 mm.
  • Vrchní 5mm kryt je uchycen zapuštěnými šrouby do 4 distančních šroubů uchycujících zároveň modul.

 

 

 

Přední panel

  • Korekční zesilovač je uchycen samonosně pomocí 4 potenciometrů osazených v otvorech Ø10.
  • 1. potenciometr umožňuje ovládání stereováhy (-6dB)÷(+3dB)
  • 2. potenciometr umožňuje ovládání basů ±20dB.
  • 3. potenciometr umožňuje ovládání výšek ±20dB.
  • 4. potenciometr umožňuje ovládání hlasitosti, fyziologie není osazena, není použit potenciometr s odbočkou.
  • Síťový vypínač je zasunut do frézovaného otvoru.
 
  

Zadní panel

  • Pro napájení je použita EURO vidlice síťová na panel, s držákem pro pojistky.
  • Pro výstupní signál jsou použity konektory NEUTRIK, zásuvka SPEAKON na panel.
  • Pro vstupní signál je použit konektor JACK 6,3 zásuvka na panel stereo.

 

 

 

Montáž demontáž

Velmi jednoduchou montáž a demontáž čehokoliv umožňuje jednoduše rozebíratelná konstrukce, povolením 4 M6x50 imbus šroubů se celá konstrukce rozloží na jednotlivé díly. Všechny prvky lze demontovat i v sestaveném stavu, jen trochu pracněji.

 

Závěr

Závěrem lze jen pochválit velmi zdařilou konstrukci zesilovače, obzvláště s přihlédnutím, že jde o studentskou práci a navíc o studentskou prvotinu.

Zesilovač disponuje výkonem pouhých 2x200W při transformátoru ve zdroji o výkonu méně jak 200VA, přesto s reproduktorovými soustavami o výkonu 250W či dokonce 600W doslova cvičí.

Obdobných studentských konstrukcí QQF byly již realizovány stovky, mnohé byli ve verzi 2kanalové, ale bylo dost i verzí 6 či 8kanálových, nová řada HQQF je připravena i pro méně zkušené, má výrazně vyšší odolnost, chybí jen připravit vícekanálové verze.

Jak bylo napsáno v článku Nebuďte negramotní!  veškeré se dějí za pomocí počítače, počítačové simulace jsou identická s naměřenými výsledky hotových modulu. Podmínkou identičnosti výsledku je umění zadat správné data do simulačních programů.

Obdobné výsledku jsou v programech pro návrh plošného spoje. Návrh musí být veden na základě obvodových znalostí a výsledkem je nejenom precizně navržen a vyroben úhledný plošný spoj, je i rozměrově malý a cenově zajímavější.

Pro mnohé může být samotný návrh plošného spoje kamenem úrazu a příčinou nesprávné funkce, stejně jak nevhodný výběr některých součástek, proto neváhejte využít diskusi, či jiný druh komunikace k mému kontaktování.

 

Diskuse

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz