Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 

 

Topologie Federmann, část XIII. Proč OZ

 

 

 

 

Pro vysvětlení a výpočet stačí umět počítat na prstech:

 

  1. T1 = U/I převodník I=(U-UBET1-UBET2)/R1 (vstupním napětím řízený konstantní zdroj proudu, T1 pracuje do emitorového odporu R1)
  2. T2 = napěťový posuv ke kladnému pólu (T2 pracuje do kolektorového R2 a paralelní kombinace emitorového odporu T3, který je záporný, tento stav se jeví pro T2 jako nulový odpor)
  3. T3 = Proudová negace (I´=Ik-I), Ik=(Va-UBET3)/R2 (napětím Va řízený konstantní zdroj proudu a současně obdoba diferenciálního stupně, T3 pracuje do výstupního odporu R4, kolektorový odpor T4 se mu jeví jako nekonečný)
  4. T4 = konstantní proud I´´=(Vb-UBET4)/R3 (napětím Vb řízený konstantní zdroj proudu, T4 pracuje do výstupního odporu R4, kolektorový odpor T3 se mu jeví jako nekonečný)
  5. R4 = I/U převodník Iv=I´- I´´, Uv=Iv*R4, celkový přenos je pak dán vztahem Uv/U=R4/R1

 

Neboť se jedná o čistou třídu „A“, kde je podmínka pracovního bodu uprostřed charakteristik, pak pro klidový stav platí I=I´=I´´ a zároveň Ik=I+I´=2*I

 

POZOR někomu může dělat problémy zapojení realizovat, neboť na místě OZ lze použít OZ s běžnou rychlostí přeběhu 1,5kV/µs, rychlost tranzistorů je rovněž v řádu stovek MHz, navíc u T1 a T2 se moc nemění kolektorové napětí a náboje vnitřních kapacit, výsledkem pak je značná rychlost, a při nesprávné prostorové topologii to může pěkně kmitat, proto mé konstrukce nelze tak jednoduše a hlavně bezhlavě kopírovat.

 

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2024 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz