Hi-Fi svět

Web převážně vážně nejen o zesilovačích a počítačích.

L

Nejnovější

 

Slovy o značné síle Intelu Larrabee komentuje současný stav samotná společnost Intel. Již je patrné, že konkurenci bere velmi vážně a rok 2009 bude ve znamení značných CPU & GPU střetů.

.

 

 

Paralelní zpracování dat

Je stále zřejmější, že nastupuje éra paralelního zpracování dat, kde se na práci budou současně podílet ne dvě, tři či čtyři jádra CPU, případně zdvojena technologiemi jako hypertreading, ale do výpočetního výkonů promluví stovky, či tisíce Stream procesorů GPU.

 

Společnost Nvidia

Společnost Nvidia má svou technologii Nvidia CUDA, NVIDIA Badaboom a taky NVIDIA PhysX, ale vše je pouze o spolupráci GPU s cizím CPU přes PCI-e. 

 

Společnost AMD

Společnost AMD na to šla poněkud jinak, jak se říká od lesa, koupila společnost ATI a dostala se ke grafickým technologiím, grafickým čipům i čipovým sadám, následně zahájila tažení za vizí zvanou AMD Fusion.

Mnozí si stále význam slova AMD Fusion vykládají velmi špatně a neúplně, jako integraci GPU do CPU, ale je v tom poněkud háček, takto integrovaná GPU by měla vykonávat hlavně funkci koprocesoru na úrovni jádra, čímž se výkon mnohonásobně zvýší. 

 

Společnost Intel

Společnost Intel jako největší výrobce grafických čipů si zavčasu uvědomil nebezpečí, které mu z paralelního zpracování dat hrozí, rychle došel k závěru, že AMD Fusion se stává realitou a hypertreading mu moc nepomůže.

Nyní se snaží nalézt řešení v podobě Intel Larrabee, kde se pomalu nevyznáme zda jde o GPU, či CPU?

Společnost Intel si dávala dlouho načas a nebrala situaci moc vážně, ale okolnost šly rychleji než by se dalo čekat. AMD přitlačilo značně na výkon GPU a Nvidia nenašla zatím jinou odpověď než ve větším využití paralelního zpracování dat.

AMD je rovněž pro paralelního zpracování dat, ale pro naprosto otevřenou platformu, neboť si je vědomo, že pro jejích cca 20% podílu na trhu s CPU nebude velký zájem vyvíjet a nechce v tom být samo.

Výsledkem je zcela nový standard OpenCL 1.0 a Intelu nezbývá než zachytit jeho nástup.

.

 

 

Evoluční skok GPU a Larrabee

Intel jde poněkud odlišnou cestou od AMD a snaží se nalézt společné řešení CPU & GPU, ne však cestou integrace koprocesoru GPU do CPU, jak to plánuje AMD, ale hledá spíše cestu, jak své nové GPU Larrabee využít zároveň jako CPU, aby to bylo ještě zajímavější jde po vzoru programovatelných hradlových polí, či polovodičů, jako jsme zvyklí od společnosti XILINX.

.

 

 

Jak jsme si již za poslední období u Intelu zvykli, má nejvíce starostí s komunikací mezi pamětmi, jak GPU tak CPU, proto je mu velkým vzorem současná architektura GPU AMD ATI.  

.

.

.

.

 

 

 

 

Zdroj: PC Watch

 

 

L

Nejnovější

Copyright © 2020 Hi-FI svět. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.

B

Hi-Fi svět - ISSN 1803-733X

Stránky vydává Bohumil Federmann, Kunovice 7, 75644 Loučka, Česká republika, federmann@seznam.cz