Úvod

Napsal jsem Aktuální dění v AMD, dalším pokračováním bylo Aktuální dění v AMD, podruhé a nyní se můžeme podívat na další část.

Finanční svět neustále a opakovaně spekuluje o prodeji AMD Fab36 a AMD Fab38, české media občas některou ze správ přeberou.

Již několikrát AMD podobné zprávy tvrdě dementovalo, nyní se však CEO AMD Dirk Meyer zapletl v rozhovoru, který by se dal vyložit, jako zájem AMD továrny opravdu prodat.

Jak si mohli mnozí již zvyknout, na tomto webu se nepíše mnoho článků a pokud se nějaký objeví, snaží se vyplnit informační mezeru a zbytečně nekopíruje mnohem větší a zdatnější servery, ne jinak je tomu nyní. 

 

.

 

Spekulace o prodeji Fab?

Dle mého názoru má AMD zcela jiný problém, než kde vzít na výplaty, jak to některé české media prezentovaly a tím problémem je rychle běžící čas a blížící se stavba Fab 4X.

Na mzdy dozajista dokonale vydělávají stávající procesory a nové grafiky, které by měly brzy ovládnout přes 60% trhu, vývoj nových technologii polyká nemalé prostředky, TSMC vyrábí spíše grafiky a dle X86 licence nemůže převzít celou výrobu a úroky jsou neúprosné.

Prostě hromádka prostředků na Fab 4X nikterak rychle neroste a je třeba najít rychlý zdroj peněz, ale o tom mnoho v originále napsáno není.

Jednou z možností jak zajistit Fab 4X je navýšit počet akcii, které získá nový a ekonomicky silný partner, za jehož peníze se Fab 4X postaví, nebo použít zpětný leasing, jak uvádí Dirk Meyer, ten však taky uvádí, že by AMD nemělo být pouze alternativou Intelu.

Pro případ investora bych čekal nejspíše TSMC či snad IBM, pro případ zpětného leasingu, to vůbec nemusí být čipová společnost a zřejmě ani nebude, pravděpodobně to bude společnost finanční. Intel je dozajista ze hry, pochybuji že by to povolil antimonopolní úřad, i kdyby na to AMD přistoupilo.

Ale Dirk Meyer není všemohoucí a rozhodovat o tak závažných věcech bude mnohem širší okruh, včetně Ruitze. Spíše bych vyčkal, jak to celé bude pokračovat. Finanční svět intenzívně spekuluje o oddělení Fab již více než rok, ale to není to pravé řešení, spíše krátkodobě nutné, ale taky trochu riskantní, jak si zajistit zdroj peněz. 

.

 

  

Nové fakta o Fab 4X

Podívejme se ještě dále, proč AMD potřebuje rychlé peníze a za co hodlá 3,2mld USD během roku utratit. O AMD Fab 4X jsem toho již napsal dost, jen málo kdo tyto fakta bere vážně.

Bývalý CEO AMD a nynější Předseda Správní rady AMD p. Hector Ruiz, nezůstal doma za pecí, ale naopak po převzetí svého úřadu Dirkem Meyerem, má nyní mnohem více času, sám prohlíží budoucí místo Fab 4X a velmi intenzívně jedná o stavbě, platí 79mil USD za vodohospodářské práce, vodu a kanalizaci...

Ruitz je uchvácen,  jak místem tak pokrokem na přípravě staveniště, říká že jej nenapadá zcela žádný důvod, proč by se neměly vybudovat potřebné elektrárny, rovněž problémy ekologického charakteru, které se v minulosti v souvislosti se stavbou a místními zákony vyskytly, byly jednomyslným hlasováním Maltských úředníků zažehnány

  

 

Závěr

Co říci závěrem, snad jen to, že nemělo žádny hlubší význam překládat řadu článků, které v této souvislosti v poslední době vyšly a polemizovat o budoucnosti AMD, která je pouze na bedrech zodpovědných.

Věřím, že AMD udrží své velmi ostré a rychlé tempo a finanční záležitosti dokáže vyřešit, bylo by velkou škodou, kdyby byl v současnosti technologický pokrok AMD čímkoliv brzděn. 

 

Zdroj: Blogs Ffortune CNN, Cnet, Biz Journals, Saratogian